"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR)
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Lokalnej Grupy Działania Gościnna Wielkopolska
1
1
1

A+
A+
A+

Za nami kolejne warsztaty w ramach projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”. Tym razem członkinie KGW i osoby z obszarów Biskupizny i Hazów, które w sposób szczególny są zaangażowane w organizację różnych imprez i przyjęć na Biskupiźnie i Hazach, uczyły się, jak oryginalnie udekorować stół wykorzystując przy tym motywy ze swojego regionu” tzn. motywy biskupiańskie i hazackie. Warsztaty dot. Hazów miały miejsce 16 listopada i odbyły się w świetlicy wiejskiej w Ugodzie, natomiast na Biskupiźnie – 24 listopada w Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie.
Warsztaty te pokazały uczestnikom, że dekoracja stołu podczas różnych imprez i przyjęć okolicznościowych ma duże znaczenie nie tylko estetyczne, ale też i jakościowe. Lniane wyszywane obrusy, piękna zastawa w biskupiańskie i hazackie motywy, gustowne dekoracje, rezygnacja z plastiku to wszystko cieszy oko, a jednocześnie sprawia, że przy stole goście czują się wyśmienicie. Jest to ważne też w aspekcie turystycznym. Pięknie nakryty stół na długo zostaje w pamięci, a być może nawet sprawia, że chce się do danego miejsca wracać, poleca się je swoim znajomym jako ciekawy cel turystyczny.
Warsztaty nawiązywały do naszego produktu „Stół Gościnnej Wielkopolski”. Poprzez takie działanie uświadamiamy uczestnikom, że na naszym stole powinny znaleźć się nie tylko smakowite dania nawiązujące do naszej kuchni regionalnej, ale też elementy dekoracyjne, które sprawią, że ten stół będzie piękny. Panie z Pracowni Artystycznej pokazały wiele inspiracji z tradycji hazackiej i biskupiańskiej – w jaki sposób można realizować dekoracje – i to w odniesieniu do stołu w swoim domu, ale też podczas różnych imprez jak i przyjęć. Ciekawie przedstawiono też pomysły na dekorację stoisk podczas różnych imprez i targów, które często też przygotowywane są w konwencji stołu.
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”.
Newsa można obejrzeć tutaj

Obszar realizacji LSR