"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR)
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na latach 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Lokalnej Grupy Działania Gościnna Wielkopolska
1
1
1

A+
A+
A+

Za nami kolejne warsztaty w ramach projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”. Tym razem członkinie KGW i osoby z obszarów Biskupizny i Hazów, które w sposób szczególny są zaangażowane w organizację różnych imprez i przyjęć na Biskupiźnie i Hazach, uczyły się, jak oryginalnie udekorować stół wykorzystując przy tym motywy ze swojego regionu” tzn. motywy biskupiańskie i hazackie. Warsztaty dot. Hazów miały miejsce 16 listopada i odbyły się w świetlicy wiejskiej w Ugodzie, natomiast na Biskupiźnie – 24 listopada w Biskupiańskim Gościńcu w Domachowie. 

Warsztaty te pokazały uczestnikom, że dekoracja stołu podczas różnych imprez i przyjęć okolicznościowych ma duże znaczenie nie tylko estetyczne, ale też i jakościowe. Lniane wyszywane obrusy, piękna zastawa w biskupiańskie i hazackie motywy, gustowne dekoracje, rezygnacja z plastiku to wszystko cieszy oko, a jednocześnie sprawia, że przy stole goście czują się wyśmienicie. Jest to ważne też w aspekcie turystycznym. Pięknie nakryty stół na długo zostaje w pamięci, a być może nawet sprawia, że chce się do danego miejsca wracać, poleca się je swoim znajomym jako ciekawy cel turystyczny. A to ważne dla naszego obszaru – bo przecież dla LGD Gościnna Wielkopolska i turystyka i zdrowa żywność są niezwykle ważne.  Prowadzące warsztaty: Magdalena Wojciechowska-Grzymisławska i Daria Andrzejewska z Pracowni Artystycznej przekonywały do tego, by przy dekoracji stołu bawić się, czerpać radość, łączyć nietypowe przedmioty i motywy, postawić na piękne naturalne produkty, które można znaleźć podczas wyprawy na łono natury, do ogrodu. Obszar Gościnnej Wielkopolski obfituje w piękną przyrodę, mnóstwo warzyw, owoców, które też mogą upiększać stół – i co ważne – nie kosztują zbyt wiele. Kształtne dynie, kolorowe cebule, błyszczące i pachnące jabłka, grusze, kwiaty i krzewy leśne i ogrodowe – uczestnicy warsztatów byli pod wrażeniem ferii barw, które potrafią zaskoczyć w ciekawych zestawieniach, a o których często nie mieli pojęcia. Jakże pięknie prezentuje się na przykład bukiet pomarańczowych nagietków w przeźroczystym wazonie, przez którego cieniuśkie ścianki prześwitują pocięte w słupki soczyste marchewki. 

Po wykładzie, inspirujących prezentacjach, uczestnicy sami udekorowali stół za pomocą darów natury stosując się do najważniejszych zasad dekorowania stołu. Na stole królowały oczywiście barwy jesieni: odcienie czerwieni, pomarańcz z rudościami i brązami. Kawa i ciasto smakowały w takim klimacie wybornie. Na koniec odbyło się malowanie bombek, bo przecież Boże Narodzenie za pasem. Na Hazach oczywiście z motywami z haftów hazackich. Na Biskupiźnie – z motywami biskupiańskimi. Piękne bombki będą ozdobą niejednego stołu wigilijnego na Hazach i Biskupiźnie. 

Warsztaty nawiązywały do naszego produktu „Stół Gościnnej Wielkopolski”. Poprzez takie działanie uświadamiamy uczestnikom, że na naszym stole powinny znaleźć się nie tylko smakowite dania nawiązujące do naszej kuchni regionalnej, ale też elementy dekoracyjne, które sprawią, że ten stół będzie piękny. Panie z Pracowni Artystycznej pokazały wiele inspiracji z tradycji hazackiej i biskupiańskiej – w jaki sposób można realizować dekoracje – i to w odniesieniu do stołu w swoim domu, ale też podczas różnych imprez jak i przyjęć. Ciekawie przedstawiono też pomysły na dekorację stoisk podczas różnych imprez i targów, które często też przygotowywane są w konwencji stołu. 

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu współpracy „Odrębność kulturowa łączy obszary Wielkopolski i Kujaw”.


Obszar realizacji LSR